ازدواجانتخاب سردبیرخواندنی‌های اسکیمالوژی
موضوعات داغ

7 علامت سازش افراطی در روابط

برخلاف فیلم‌های دیزنی و هالیوود در روابط اوقات دشواری وجود دارد و حفظ رابطه همیشه کار سختی است. این سختی‌ها نیازمند سازش است. شما شخصیت‌های متفاوتی دارید که با هم زندگی می‌کنید و به طور طبیعی حتماً عقاید، اهداف و احساسات متفاوتی درباره‌ی برخی موضوعات دارید.

تمایل و تلاش برای سازش چیز خوبی است. سازش نشان می‌دهد که شما معتقد هستید که نیازهای شما به طور یکسان اهمیت دارند و گاهی حتی نیازهای همسرتان را نسبت به خودتان در اولویت قرار می‌دهید.

سازش در رابطه بسیار حیاتی است و به شما کمک می‌کند که روزهای سخت را سپری کنید.
سازش در رابطه بسیار حیاتی است و به شما کمک می‌کند که روزهای سخت را سپری کنید.

اما تا چه حد سازش مناسب است و چه زمانی می‌توانیم بگوییم که شما درگیر سازش افراطی شده‌اید. اگر شما به طور افراطی با همسرتان سازش می‌کنید به‌زودی روابطتان ناسالم می‌شود و احساس بدبختی می‌کنید.

متأسفانه هنگامی که با زوج‌ها کار می‌کنم متوجه می‌شوم که اغلب یکی از زوج‌ها به طور افراطی با مشکلات و تفاوت‌های شخصیتی خود با همسرش سازش می‌کند به این امید که روابطشان بهتر شود. اما هیچ‌گاه سازش افراطی آن‌ها را به هدف نمی‌رساند و حتی گاهی باعث تخریب روابط رمانتیک می‌شود.

همسری که مدام با همه‌چیز می‌سازد و به طور افراطی دست به مصالحه می‌زند مجبور است که نیازها و احساسات خود را مطرح نکند، و طرف مقابلش را همیشه در اولویت قرار دهد. اگرچه این استراتژی برای مدتی تنش‌ها را کاهش می‌دهد، درواقع تنش‌ها زیر پوست رابطه جا خوش می‌کنند و به صورت ناگهانی فوران می‌کنند. این فوران ممکن است همه آرزوها و تخیلات عاشقانه را نابود کند.

من در اینجا تلاش می‌کنم که ۸ علامت هشداردهنده سازش افراطی را مطرح کنیم. این نشانه‌ها را مطالعه کنید و برای تغییر آن‌ها تلاش کنید. اگر خودتان به تنهایی نتوانستید در روند سازش افراطی مداخله کنید حتماً از روان‌درمانی کمک بگیرید.

۱) تغییر ارزش‌ها

اولین علامت هشداردهنده‌ای که نشان می‌دهد دچار سازش افراطی شده‌اید این است که مجبورید ارزش‌های خود را زیر پا بگذارید.

ممکن است همسرتان صراحتاً از شما خواسته است که رفتاری را انجام دهید که برخلاف ارزش‌های شماست. به عنوان مثال ممکن است شما ممکن است دلتان بخواهد در اوقات فراغت کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را مطالعه کنید اما همسرتان به شما فشار می‌آورد که باید به مهمانی بروید و این روند همیشه ادامه دارد.

اما گاهی اوقات ممکن است همسرتان از روش‌های ظریف‌تر، با طعنه و کنایه یا ندادن حق انتخاب به شما باعث شود که شما ارزش‌های خود را نادیده بگیرید.

علاوه بر این ممکن است خودتان در دام طرحواره‌ی خودقربانگری گرفتار باشید. این طرحواره به این معناست که شما برای رسیدگی به نیازهای دیگران احساس وظیفه می‌کنید حتی اگر لازم باشد از نیازهای خودتان بزنید. طرحواره خودقربانگری باعث می‌شود که شما ارزش‌های خود را برای کمک کردن به دیگران نادیده بگیرید.

۲) نادیده گرفته شدن عقاید

عموماً همیشه اختلاف نظر بر سر موضوعات مختلفی پیش می‌آید و زن و شوهرهایی که روابط سالمی با هم دارند درباره‌ی آنها گفتگو می‌کنند و تلاش می‌کنند به نظرات یکدیگر احترام بگذارند.

درواقع زوج‌ها به هم کمک می‌کنند تا از طریق به اشتراک‌گذاری افکار و عقاید خود زمینه رشد را برای هم فراهم کنند، زیرا در نظر گرفتن عقاید دیگران باعث می‌شود که شما دیدگاه جدیدی را بیاموزید.

نکته کلیدی در این گفتگو این است که نیت خوبی در پس آن قرار دارد. هر دو نفر به هم گوش می‌دهند، تلاش می‌کنند یکدیگر را درک کنند و مکالمه‌ی احترام‌آمیزی با هم دارند.

اگر احساس می‌کنید نظرات و احساسات شما بدون هیچ ملاحظه‌ای بلافاصله از روی میز مذاکره حذف می‌شوند یک علامت هشداردهنده حاکی از سازش افراطی است.

۳) سازش یک طرفه

سازش باید دوطرفه باشد و این نوعی سازش است. بنابراین اگر احساس می‌کنید که همیشه شما در حال کوتاه آمدن هستید نشان می‌دهد که زندگی‌تان در وضعیت نامتعادلی قرار دارد.

۴) با تصمیمات گرفته شده راحت نیستید

اغلب افراد نیازها و احساساتشان را به صورت قاطعانه و با صدای بلند مطرح می‌کنند و برخی دیگر تمایل دارند که با نظرات و خواسته‌های دیگران موافق باشند تا دچار دردسر نشوند.

اگر شما نیز در چنین وضعیتی قرار دارید احتمالاً در دام طرحواره فرمان‌پذیری گرفتار شده‌اید. وقتی این طرحواره را داشته باشید گوش به فرمان هستید، نه گفتن برایتان دشوار است و نمی‌توانید نیازهای خودتان را مطرح کنید. در این حالت وقتی در مورد موضوعی تصمیمی گرفته می‌شود به این علت که شما نیازهای خود و نظرتان را مطرح نکرده‌اید با آن تصمیم راحت نیست و از طرفی نمی‌توانید ناراحتی خود را مطرح کنید.

در این حالت ابراز مخالفت برای شما بسیار سخت است. از این رو دچار سازش افراطی می‌شوید.

۵) نیازهای برآورده نشده

یکی از علامت‌های هشداردهنده در رابطه که نشان می‌دهد احتمالاً در حال سازش افراطی هستید این است که احساس می‌کنید اکثر نیازهایتان برآورده نمی‌شود.

البته باید به خاطر داشته باشید که شریک زندگی‌تان باید به نیازهای شما احترام بگذارد ولی شما نیز باید ابتدا نیازهای خود را با او درمیان بگذارید.

اگر شما نیازهایتان را به اشتراک می‌گذارید و درباره آن‌ها حرف می‌زنید ولی همسرتان آن‌ها را نادیده می‌گیرد یا از مرزهای شما عبور می‌کنند مطمئناً رابطه‌ي سالمی ندارید.

شما ممکن است به دلیل خودقربانگری یا فرمان‌پذیری، یا به دلیل اینکه با یک همسر خودشیفته و خودخواه زندگی می‌کنید نمی‌توانید نیازهای خودتان را مطرح کنید و در نتیجه دست به سازش افراطی می‌زنید.

۶) دست کشیدن از کارهایی که دوست دارید

احتمالاً شما قبل از شروع رابطه علایق و سلایق خودتان را داشته‌اید و سرگرمی‌ها و فعالیت‌های شخصی خود را دنبال می‌کرده‌اید. اما هنگامی که وارد رابطه شده‌اید دیگر نمی‌توانید برای سرگرمی‌ها و چیزهایی که دوست دارید وقت بگذارید. این موضوع نشان می‌دهد که شما در حال سازش افراطی هستید.

در این مورد هم ممکن است شریک زندگی‌تان به طور واضح از شما خواسته است که دیگر بعضی از کارهایتان را نکنید یا اینکه از روش‌های ظریف‌تری استفاده کرده است.

وقتی شما دست از انجام کارهایی که دوست دارید دست می‌کشید درواقع در حال نابودی خودتان و رابطه هستید.

۷) رنجیدگی خاطر

هنگامی که به همسر خود فکر می‌کنید در حالت ایده‌آل باید در اکثر مواقع احساسات مثبتی را تجربه کنید. اما اگر احساس خشم و رنجش می‌کنید احتمالاً به این دلیل است که در رابطه بیش از حد سازش می‌کنید.

رنجش احساس خشم پنهان به شخص دیگری است. البته در همان حال از خودتان نیز عصبانی هستید زیرا اجازه داده‌اید که دیگران از مرزهایتان عبور کنند.

شما باید مرزهای خود را همسرتان در میان بگذارید و او مسئول است که نسبت به آنها احترام بگذارد و مرزهای شما را رعایت کند.

آنچه مسلم است این است که این رنجش باید برطرف شود وگرنه آرام آرام رابطه سالم را از بین می‌برد.

کلام آخر

من ۸ علامت هشداردهنده در مورد سازش افراطی را با شما به اشتراک گذاشتم. آیا یک یا تعدادی از آن‌ها در رابطه شما وجود دارد؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است بهتر است به منظور جلوگیری از تخریب رابطه‌ی عاشقانه اقدامات لازمی را انجام بدهید.

شما باید بدانید که نیازی نیست برای حفظ رابطه مدام سازش کنید، در عوض مهارت‌های حل مسئله را یاد بگیرید، مهارت‌های گفتگوی سالم را تمرین کنید، نه گفتن را بیاموزید و در نهایت برای شناخت دلایل سازش افراطی به رواندرمانی مراجعه کنید.

روان‌درمانی به شما کمک می‌کند که شخصیت خود را بررسی کنید: آیا در شما طرحواره خودقربانگری وجود دارد یا فرمان‌پذیری؟ آیا شخصیت مهرطلبی دارید و دلتان می‌خواهد که همیشه دیگران از شما راضی و خشنود باشند؟ بنابراین رواندرمانی به شما کمک می‌کند که دلایل ریشه‌ای سازش افراطی را در خود کشف کنید و برای آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید.

البته گاهی اوقات همسرتان باید در جلسات رواندرمانی شرکت کند تا معلوم شود که آیا او اجازه ابراز نیازها و احساساتتان را به شما می‌دهد یا خیر؟ به طور کلی، ترمیم رابطه و جلوگیری از آسیب‌های آن، نیازمند همکاری هر دوی شماست.

ارتباط با ما

برای ارتباط در انتهای مطلب کامنت بگذارید. علاوه بر این می‌توانید در اینستاگرام و تلگرام ما را دنبال کنید.

  • اینستاگرام: schema.therapy
  • تلگرام: psychologistnetes
  • ایمیل: schemalogy@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا