انتخاب سردبیرخواندنی‌های اسکیمالوژیمقالات تخصصی

انطباق با هنجارهای مردانه با استرس بیشتر و بی میلی به درمان همراه است

مطالعه‌ای که اخیراً در مجله نقش‌های جنسیتی منتشر شده است، ارتباط نگران‌کننده‌ای را بین انطباق با هنجارهای مردانه (مردانگی) و سلامت روان کشف کرده است. این تحقیق نشان می‌دهد که مردانی که به شدت به هنجارهای مردانه پای‌بند هستند، اغلب سطوح بالاتری از استرس را تجربه می‌کنند و کمتر به دنبال کمک برای مشکلات مربوط به سلامت روان هستند که به طور بالقوه مشکلات سلامت روان آنها را تشدید می‌کند. یافته‌ها اهمیت درک موانع جنسیتی برای افشای افسردگی و ترویج ویژگی‌های مثبت مردانه را برجسته می‌کنند.

انطباق با هنجارهای مردانه با استرس بیشتر و بی میلی به درمان همراه است
انطباق با هنجارهای مردانه با استرس بیشتر و بی میلی به درمان همراه است

انطباق با هنجارهای مردانه و سلامت روان

مردان معمولاً میزان مرگ و میر زودرس بالاتری دارند و کمتر به دنبال کمک پزشکی هستند، حتی در مواقع ضروری. در این میان سلامت روان آن‌ها به طور ویژه‌ای تحت تأثیر قرار می‌گیرد، زیرا مردان اغلب علائم افسردگی و استرس را کمتر گزارش می‌دهند. این بی‌میلی به درخواست کمک می‌تواند مسائل مربوط به سلامت روان را تشدید کند و منجر به مشکلات شدیدتر شود.

با توجه به این پیشینه، هدف محققان بررسی ارتباط بین انطباق با هنجارهای مردانه یا پای‌بندی به هنجارهای سنتی مردانه و بهزیستی روانی مردان بود. مردانگی سنتی بر ویژگی‌هایی مانند خودکفایی، کنترل عاطفی و تسلط تأکید دارد. در حالی که این ویژگی‌ها می‌توانند در زمینه‌های خاصی مفید باشند، اما ممکن است مردان را از درخواست کمک برای مسائل سلامت روان بازدارند.

شرکت‌کنندگان

برای بررسی تأثیر هنجارهای سنتی مردانه بر سلامت روان، محققان 326 شرکت‌کننده‌ی مرد را از طریق پلتفرم آنلاین Prolific به کار گرفتند. این شرکت‌کنندگان در محدوده سنی 18 تا 75 سال، با میانگین سنی 33 سال بودند. نمونه عمدتا سفیدپوست (66.3٪)، دگرجنسگرا (85٪) و تحصیلکرده بودند که 41٪ دارای مدرک دانشگاهی بودند. وابستگی‌های سیاسی متفاوت بود و تقریباً نیمی از آنها دموکرات بودند.

ابزارهای پژوهش

انطباق با هنجارهای مردانه با استفاده از پرسشنامه‌ی انطباق با هنجارهای مردانه-30 اندازه‌گیری شد که جنبه‌هایی مانند کنترل عاطفی، برنده شدن، خشونت، خودنمایی دگرجنس‌گرا، تعقیب موفقیت، تقدم کار، قدرت بر زنان، اتکا به خود و ریسک‌پذیری را پوشش می‌دهد.

استرس ادراک شده با استفاده از مقیاس استرس ادراک شده مورد ارزیابی قرار گرفت که از شرکت‌کنندگان می‌پرسد در ماه گذشته چقدر استرس داشته‌اند.

علائم افسردگی با پرسشنامه سلامت بیمار مورد ارزیابی قرار گرفت، ابزاری که به طور گسترده در مراقبت‌های بهداشتی برای سنجش شدت افسردگی در دو هفته گذشته استفاده می‌شود.

خودبرچسب‌زنی کمک‌جویانه با استفاده از مقیاس خودبرچسب‌زنی جستجوی کمک (Help-seeking self-stigma) اندازه‌گیری شد که باورهای شرکت‌کنندگان را در مورد شرم مرتبط با جستجوی کمک روان‌شناختی ارزیابی می‌کند.

نتایج

این مطالعه نشان داد مردانی که به شدت با هنجارهای سنتی مردانه مطابقت داشتند، سطوح بالاتری از استرس درک شده را تجربه کردند. جالب توجه است که ارتباط مستقیم بین هنجارهای سنتی مردانه و علائم افسردگی معنی‌دار نبود. با این حال، جنبه‌های خاصی از هنجارهای مردانه، مانند خودنمایی دگرجنس‌گرا، قدرت بر زنان، و اتکا به خود، به طور قابل‌توجهی با خودبرچسب‌زنی بیشتر هنگام کمک‌طلبی مرتبط بودند. این انگ، به نوبه خود، با افزایش استرس درک شده و به میزان کمتری، با علائم افسردگی مرتبط بود.

یافته‌ها نشان می‌دهند که هنجارهای سنتی مردانه می‌توانند با ایجاد ننگ در مورد کمک‌جویی، به نتایج ضعیف سلامت روان کمک کنند. مردانی که برای انطباق با این هنجارها تحت فشار هستند، ممکن است تمایلی به جستجوی حمایتی که نیاز دارند نداشته باشند که به طور بالقوه سلامت روان آنها را در طول زمان بدتر می‌کند.

از آنجایی که علائم هشدار دهنده افسردگی در بین مردان متفاوت است، درک اینکه چگونه ویژگی‌های منحصربه‌فرد مرتبط با جنسیت می‌تواند به عنوان موانعی برای افشای اطلاعات عمل کند و چگونه مردان را قادر می‌سازد تا ارتباط واضح‌تری با درمانگران خود داشته باشند و بدون احساس شرمندگی یا انزجار به دنبال حمایت باشند، مهم می‌شود. علاوه بر این، ویژگی‌هایی مانند جاه‌طلبی، اتکا به خود، قاطعیت و رقابت‌پذیری از ویژگی‌های سنتی مردانه هستند که پتانسیل ایجاد تغییرات مثبت و پیشرفت در جامعه را دارند.

از دیدگاه روانشناسی مثبت، درمانگران برای تشویق و تقویت ویژگی‌های مثبت مردانه به رویکردی مبتنی بر نقاط قوت روی می‌آورند (Englar-Carlson & Kiselica, 2013)، که ممکن است کمک کند تا کمک‌جویی را به عنوان یک عمل قدرتمندانه به جای ضعف، بازنگری کند. از این طریق مردان را تشویق می‌کنند تا در صورت نیاز به دنبال حمایت برای سلامت روان باشند. به این ترتیب انطباق با هنجارهای مردانه سنتی کاهش پیدا می‌کند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشیم که این مطالعه بر داده‌های مقطعی تکیه کرده است، به این معنی که فقط اطلاعات را در یک مقطع زمانی جمع‌آوری کرده است. این محدودیت تعیین علیت یا جهت روابط مشاهده شده را دشوار می‌کند. مطالعات طولی، که شرکت‌کنندگان را در یک دوره طولانی ردیابی می‌کند، برای درک بهتر شکل‌گیری مسائل سلامت روان در رابطه با هنجارهای سنتی مردانه مورد نیاز است.

اگر به مطالعه اصلی در رابطه با انطباق با هنجارهای مردانه علاقه‌مند هستید به لینک زیر مراجعه کنید:

The study, “Masculinity and Mental Well-Being: The Role of Stigma Attached to Help-Seeking Among Men,” was authored by Alexis M. Mostoller and Kristin D. Mickelson.

برای ارتباط با ما در انتهای مطلب کامنت بگذارید. علاوه بر این می‌توانید در اینستاگرام و تلگرام ما را دنبال کنید.

  • اینستاگرام: schema.therapy
  • تلگرام: psychologistnotes
  • ایمیل: schemalogy@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا